Amire a vírusirtó nem jó: alattomos Facebook-vírusok
„Ha kaptatok tőlem üzenetet, véletlenül se nyissátok ki!” – egyre gyakoribbak az ilyen és ehhez hasonló Facebook-segélykiáltások. Nem véletlenül: mind több és többféle Facebook-, illetve Messenger-vírus veszélyezteti a közösségi média felhasználóit. Ezek ellen a vírusirtó nem, csak az óvatosság segít.
Az utóbbi egy-másfél évtizedben drasztikusan változtak meg a számítógépes felhasználói szokások, amiben persze a Facebook játszotta a kulcsszerepet. Megkerülhetetlenné vált ez a platform, főleg annak üzenetküldő alkalmazása, a Messenger. A változásokat – és így a felhasználókat – azonban nem csak a jószándékú szoftverfejlesztők követték.
A víruskészítők is felismerték, hogy a hagyományos módszerekkel egyre kevésbé tudnak adatokat szerezni, kárt okozni, például azért, mert a gépeket mind inkább sikerült felkészíteni, a felhasználók többsége pedig belátta a folyamatosan frissülő vírusirtók és a tudatosság fontosságát. Ráadásul a felhasználói szokások átrendeződése lehetőséget is jelentett a visszaélésekre készülők számára: a Facebookon rengeteg megszerezhető adat koncentrálódik, és rögtön tömegeket tudnak célba venni.
Bizalomra alapoznak
Az új platformra kidolgozott vírusok azért különösen alattomosak, mert alapvetően a bizalomra épülnek. Klasszikus eset: egy feltört, megfertőzött FB-profil – a tulajdonos tudta nélkül – üzenetet küld az összes ismerősnek a Messengeren. Mondjuk egy videó linkjét továbbítja azzal az üzenettel: „Nézd, mit találtam!” Mivel bízunk az ismerősünkben előfordulhat, hogy gondolkodás nélkül rögtön kattintunk. Szerencsés esetben csak egy álcázott hirdetésről van szó, és a vírusnak mindössze az a célja, hogy felpörgesse az adott oldal látogatottságát.
Adattolvajok
Akadnak azonban ennél sokkal veszélyesebb, Messengeren terjedő vírusok is. Olyanok például, amelyeknek az a céljuk, hogy átvegyék az irányítást a FB-profilunk felett. Egy eset a sok közül: az ismerőstől kapott, videónak tűnő linkre kattintva felugrik egy oldal, ami épp olyan, mint a Facebook bejelentkező site-ja. Ilyenkor az, aki – arra gondolván, hogy kidobta a Facebook – bejelentkezik, máris „odaadta” a kódját. Ettől kezdve pedig a tolvajok képesek az ő profiljáról üzenetek tucatjait, százait kiküldeni az összes ismerősnek, ráadásul személyes adatait is megkaparinthatják. Ráadásul akadhatnak olyan FB-vírusok is, amik számára mindez csak a kezdet. Ha már bejutottak a Messengeren keresztül a gépbe, akkor képesek lehetnek például a hagyományos vírusirtó kikapcsolására egyaránt.
A téma fontosságáról az adatvédelem világnapján is írtunk egy bejegyzést, egy 10 pontból álló listát, melyet ide kattintva lehet elolvasni.
„Belső riasztó”
Az FB-vírusok ellen hagyományos módon, azaz vírusirtóval nem lehet védekezni, másként viszont nagyon is. Bárkitől kapunk is például videót, az azonnali kattintás előtt érdemes pillantást vetni a linkre. Ha kicsit is gyanúsnak tűnik, akkor megnyitás előtt a küldőt kérdezzük meg, tényleg ő maga továbbította-e azt. Ez már csak azért is hasznos lehet, mert, ha nem ő küldte, akkor így időben tudomást szerezhet arról, hogy fiókját megtámadták. Ilyen esetben azonnal jelszót kell váltani – ha lehet még egyáltalán. Mert súlyosabb támadás esetén – ha a jelszót is megszerezték a vírus készítői – akkor akár is zárhatják a saját profiljából annak tulajdonosát. Ilyen esetekre van protokollja a Facebooknak a „Feltört és hamis fiókok” című menüpont alatt.
Ha a megtámadott profil tulajdonosa vette észre először a támadást, akkor a jelszóváltás, az irányítás visszaszerzése után megpróbálhatja törölni az elküldött üzeneteket, és jó, ha rögtön értesíti ismerőseit: véletlenül se nyissák meg a veszélyes linket!
-
2024/04/17 - 13:22Azt már megszokhattad, hogy a honlapok megnyitásakor nyilatkoznod kell arról, hogy szereted-e a sütit, és ha igen, milyen formában. Azonban márciustól már a korábbitól eltérő...
-
2024/03/08 - 12:29Egy különleges megbízást teljesítettünk nemrég. Egy időjárásálló, téli minuszokban is működő megoldásra volt szükség egy szabadtéri LED kijelzőhöz, melyet különféle céges...
Célunk 2010 óta változatlan: megfelelő ár-érték arányú, olajozottan működő, biztonságos informatikai rendszerek telepítése, fejlesztése, optimalizálása és karbantartása érvényes felelősségbiztosítás mellett, Ügyfeleink igényeire és üzletére szabva.
Keresse az Informatikai Részleget!
Azt már megszokhattad, hogy a honlapok megnyitásakor nyilatkoznod kell arról, ho... |
|
Egy különleges megbízást teljesítettünk nemrég. Egy időjárásálló, téli minuszokb... |
|
Világszerte sorra szűnnek meg a három évvel ezelőtt kirobbant COVID-járvány miat... |
|
Szeretnénk segítséget nyújtani jelenlegi és leendő Partnereinknek abban, hogy az... |
|
Évek óta szívügyünk a „zöld IT” kérdése. Hisszük, hogy a digitális technológiák... |
|
Ügyfeleinktől gyakran kapjuk azt a kérdést, hogy Teams-ben hogyan tudnának külső... |
|
Most egy, a kkv környezetben gyakran elhanyagolt területről írnánk pár gondolato... |
|
Mikor szóba kerül a Microsoft 365 (régi nevén Office 365), még ma is sokan megle... |
|
A nyilvános WiFi-t használni – egy sarkított hasonlattal élve – olyan, mintha eg... |
|
Nemrégiben valaki megjegyezte, hogy mostanában milyen sokat “rémisztgetünk” itt... |